Kapat

Sürekli Açlık Hissi ve Sebepleri

Anasayfa
Sağlık Sürekli Açlık Hissi ve Sebepleri
sürekli açlık hissi

Sürekli aç hissetmenin sebepleri arasında hiç akla gelmeyecek noktalar var olabilmekte. Bu yüzden neden aç hissettiğinizi bulabilmek bazen zor olabiliyor. Bu yazımızda gün içinde neden kendinizi aç hissettiğinizin sebeplerinden bahsedeceğiz.

Ne Kadar Yemek Tüketiyorsunuz?

Gün içinde ne kadar yemek tükettiğiniz oldukça önemli. Gerçekten çok fazla yediğinizi düşünüyorsanız ve zayıflamak istiyorsanız bir de neler yediğinize bakmanız gerekiyor. İnsanın gün içinde alması gereken bir kalori miktarı var. Yediğiniz yemeklerden eğer bu kaloriyi alamıyorsanız açlık hissetmenizin sebebi muhtemelen budur. Bu bakımdan ne kadar yediğinize değil ne tükettiğinize dikkat etmeniz gerekmekte.

Hızlı mı Yemek Yiyorsunuz?

Eğer hızlı bir şekilde yemek yiyorsanız, yemek yemek için kendinize yeterli zaman ayıramıyorsanız bu durum tokluk hissini yaşamanıza engel olacaktır. Çünkü hızlı yemek yemek daha çabuk acıktırır. Bunun sebebi ise beyne tokluk sinyalinin geç ulaşmasıdır. Bu süre zarfında insan tok olduğunu anlamadan yemeye devam eder.

Sürekli aç hissetmenin sebepleri arasında gün içinde az su içmek de bulunuyor. Beyinin açlığı ve susuzluğu dengeleyen bölgesi aynıdır. Bu yüzden zaman zaman beyin susuz kalındığı zamanlarda bunu aç kalınmış olarak algılar. Bu da insanın aç olmasa da açlık hissetmesine sebep olur. Bu yüzden eğer açlık hissettiyseniz su için ve açlığınızın ortadan kaybolup kaybolmadığını gözlemleyin.

Uykunuzu Alıyor musunuz?

Uykusuzluk vücutta bulunan ve açlık tokluk sistemini kontrol altında tutan bazı hormonları yanıltabilir. Bu durumda eğer açlık hissediyorsanız uykunuzun olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Eğer uykunuz vara uyuyup uyandıktan sonra açlık hissinizde azalma olacaktır. Elbette uyandıktan sonra gerçekten acıkmış olabilirsiniz. Bu yüzden gerçek açlık ile uykusuzluktan kaynaklı açlığı iyi ayırt etmek gerekiyor.

Kaynak: Fitness Dergisi