Kapat

Elektronik Sigara Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Anasayfa
Sağlık Elektronik Sigara Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
elektronik-sigara

Elektronik sigara tiryakilere özel olarak hazırlanmış pil ile çalışan duman yerine buhar çıkaran elektronik bir cihazdır. Tütün mamullerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak ve zararlarını azaltmak amacı ile kullanılır. Diğer bir ismi ile e-sigara, sigara içmenin bir diğer alternatifidir. Sigara kullanımı toplumda yaş ortalaması bakımından oldukça küçük yaşlara düşmüştür. Bu kadar bağımlık yaratan maddeden kurtulmakta oldukça zordur. Elektronik sigara sigara bırakmayı düşünenlerin tercih ettiği bir üründür. Çalışma prensibi olarak cihazın içerisindeki pil içine eklenen likiti ısıtarak buharlaşmasını sağlar. Buharlaşma ise kartuş sayesinde gerçekleşir. Dünyada gerçekleştirilen sağlık kurumlarına göre sigara içmekten %95 oranında daha sağlıklıdır.%5‘lik kısmı ise uzun vadeli araştırmaların olmayışından kaynaklı bir orandır. Nikotin bağımlılık yapan bir maddedir fakat elektronik sigara ile aldığınız oran kahve veya çaydan aldığınız oranla kıyaslana bilmektedir.

Elektronik sigara kullanmanın hem avantajları hem de dezavantajları vardır. En önemli hususlara göz atalım:

Elektronik Sigaranın Faydaları

• Koku salmaz, bu nedenle kıyafetleriniz ve nefesiniz kötü kokmayacak.
• Koku salmadıkları için istenmeyen yerlerde bile sigara içebilirsiniz.
• Alev yok, karbonmonoksit yaymaz. Bu nedenle, etrafındaki insanlar rahatsız olmazlar.
• Elektronik sigara düzenli sigaradan çok daha ucuzdur.
• Artık kül tablası veya çakmak bulundurmanıza gerek yok.
• Onları daha sağlıklı hale getiren katran içermezler.
• Dişleri sarartmaz.
• E-sigara sigarayı bırakmak için bir yardımcı olarak görev alır.
• Vanilya, çikolata, kahve gibi daha fazla ve diğer tatlar vardır.

Elektronik Sigara ve Zararları

• Piliniz bitebilir. Boşalması halinde değiştirmeniz veya şarj etmeniz gerekir.
• Onları gece yarısı bir dükkanda satın alamazsın.
• Bazı ülkelerde, onları halka açık yerlerde kullanamazsınız.
• Buhar daha az nikotin içerir, bu da aynı nikotin etkisini elde etmek için biraz daha uzun sigara içmeniz gerektiğini gösterir.
• Cihazın ve aksesuarların ilk satın alımları pahalı görünüyor. Bu, daha düşük tüketim maliyeti nedeniyle daha sonra geri kazanılacaktır.

elektronik sigara

Açıkçası, dezavantajlardan çok daha fazla avantaj vardır. Bu, çoğu ülkede, özellikle de Birleşik Devletlerde e-sigara’nın bugünkü başarı ve büyümesini açıklıyor. Avantajların çoğuna alev, yanma ve külün yokluğundan kaynaklanmaktadır. Bu aynı zamanda güzel bir yan etkiye sahiptir. Sigara ve kül yanıkları nedeniyle her yıl sayısız yangın meydana geliyor.

Ateş olmamasına rağmen duman da yoktur. Bunun yerine çevreye veya 3. kişilere zararlı olmayan su buharları vardır. Bu su buharları kokmaz.

Ancak, e-sigaranın tamamen sağlıklı olduğunu varsayabilir miyiz? Eh, nikotin içeren elektronik sigaralar var. Bilindiği gibi nikotin bağımlılık yaratır. Nikotinin kanserojen olduğu konusunda hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, artmış kalp hızı, cilt üzerindeki olumsuz etki gibi negatif etkileri vardır.

Tabii ki nikotinsiz (veya çok düşük yüzdeli) e-sigara vardır ve bunlar kullanıcının seçimine kalmıştır. Her neyse, düzenli bir sigara, tütün yakarken katran, arsenik, karbonmonoksit ve binlerce zehirli madde nedeniyle daha sağlıksız olur.

Neden herkes sigara içmiyor?

Artı ve eksilere bakarsanız, bu mantıklı görünüyor. Bununla birlikte, her sigara içen kişi, e-sigara varlığının farkında değildir. Genel olarak, halen yeni bir üründür. Ayrıca, köşedeki her dükkanda bulunmazlar. Birçok ülkede, hükümetler ağırlıklı olarak vergi zayiatlarından dolayı satışlarını yasaklar. Hükümetlerin geleneksel tütün sigaralarında vergilerle yıllık milyarlarca dolar veya euro yaptığını unutmayın.